Mi történt Nagy Sándor halála után a hatalmas birodalmával?
A Kr. e. 336-tól 31-ig tartó hellenisztikus korszak, röviden a hellenizmus III. Alexandrosz, vagyis Nagy Sándor hódításai után alakult ki, amely a görög kultúrát elterjesztette Európában, Ázsiában és Afrikában.

Nagy Sándort ábrázoló mozaik Pompeiiben. Fotó: Wikimedia Commons
Mi történt Nagy Sándor halála után?
Nagy Sándor halála után a hatalmas Makedónia helyén három fő királyság maradt. Ezek voltak a Ptolemaida-dinasztia, a Szeleukida Birodalom és a Makedón Királyság. Az újdonsült államok nagyban hozzájárultak a hellenizmus elterjedéséhez, mivel a görög hagyományok mellé új politikai és társadalmi struktúrákat vezettek be, elősegítve a kor tudományos fejlődését, írja az Ancient Origins.
A korszak persze tele volt politikai feszültségekkel, elég csak a diadokhoszok, azaz utódok háborúja néven ismert, Nagy Sándor utáni hatalmi harcokra, vagy a babilóniai háborúra gondolni. Aki az egyik pillanatban még ádáz ellenség volt, a másik pillanatban már szövetséges, csak hogy legyőzzék a közös ellenséget. Emiatt jelentősen átrendeződtek a korabeli térképek, és végül megpecsételték Alexandrosz egykori, dicső birodalmának sorsát.
Nem csak a háború volt járható út

I Ptolemaiosz Egyiptom fáraójaként. Fotó: Stella/Wikimedia Commons
Eközben Egyiptomban I. Ptolemaiosz átvette a görög szokásokat, új intézkedéseivel előmozdította a kulturális életet. Uralkodása alatt Alexandria városa a kereskedelem és a tanulás központjaként virágzott. Az alexandriai könyvtár a tudomány méltán híres szimbólumává vált, amely az ókori világ minden tájáról vonzotta az értelmiségieket.
Ezzel párhuzamosan Róma felemelkedése hatalmas problémát jelentett a hellenisztikus államok számára. Julius Caesar hatalomra jutása és a Római Birodalom megszületése a hellenisztikus korszak tényleges végét jelentette. Hiába vélték a rómaiak követendőnek a görög kultúrát és alapozták rá saját intézményeiket, végül teljesen magukba olvasztották annak maradványait.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén